Jak poprawnie napisać pozew rozwodowy?
Napisanie pozwu rozwodowego wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych. Jak dokładnie należy skonstruować takie pismo, a także gdzie powinno się je złożyć? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Czym jest pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy to tak naprawdę pismo składane przez jednego z małżonków chcącego zakończyć związek małżeński. Jego złożenie wymaga uiszczenia jednorazowo opłaty sądowej w wysokości 600,00 zł, choć w przypadku trudnej sytuacji finansowej można wnioskować o zwolnienie z takiej opłaty. Co istotne, dokument składany jest w Sądzie Okręgowym, który jest właściwy dla ostatniego, wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
Co zawiera pozew o rozwód?
Oto elementy, które muszą być zawarte w takim dokumencie, aby był on sporządzony w sposób prawidłowy:
- data złożenia, wraz z adresem danego Sądu okręgowego,
- dane powoda (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL) – jest to osoba, która składa pozew rozwodowy,
- dane pozwanego (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania),
- tytuł, a więc przykładowo: Pozew o rozwód,
- wskazanie, czy Sąd ma orzekać o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego, czy też zaniechać o orzeczeniu winy,
- wskazanie dowodów, które potwierdzą rozpad pożycia małżeńskiego oraz winę jednego z małżonków, jeżeli o to wnioskowaliśmy,
- uzasadnienie, czyli powody rozpadu związku małżeńskiego.
Jeśli dodatkowo w związku są małoletnie dzieci, wówczas należy wskazać, jaka ma być wysokość alimentów orzeczonych przez sąd względem dzieci, który z rodziców ma sprawować bieżącą opiekę nad dziećmi, a także jak będą regulowane kontakty drugiego rodzica z małoletnimi.
Załączniki do pozwu rozwodowego
Niemniej ważne są w tym przypadku załączniki, które należy dołączyć do pozwu rozwodowego. Najważniejsze to oryginał skróconego odpisu aktu małżeństwa, a także dowód potwierdzający, że została wniesiona opłata sądowa. Jeśli w związku są dzieci, niezbędny będzie też oryginał skróconego aktu urodzenia małoletniego. Oczywiście zakres dołączanych załączników może być szerszy i obejmować np. dokument stanowiący porozumienie małżonków o sposobie wykonywania kontaktów rodzica z małoletnimi dziećmi. Prowadząc sprawy rozwodowe i rodzinne wiemy, że prawidłowe dołączenie do pozwu rozwodowego załączników w większości sytuacji zdecydowanie skraca czas trwania procesu. Jak doskonale widać, poprawnie napisany pozew rozwodowy musi obejmować szereg ważnych elementów, stąd też najczęściej zadanie to przejmuje na siebie prawnik.